top of page

2017

Fotogalerie akcí a poděkování 

AKCE ZA ROK 2017

dne 25.02.2017 jsme ve složení Martina Fialová, Monika Ruprichová a Petr Ruprich s psími slečnami Adrien, Stelou a Debbie dále s Terezka Suchomelová a jejím úžasným psím parťákem Chickem navštívili Domov pro seniory Borová.

Atmosféra byla příjemná a uvolněná…nejdříve jsme se rozdělili na dvě party a ve dvojicích společně s personálem jsme docházeli za klienty přímo do jejich útulných pokojů. Tam probíhala canisterapie individuálně dle možností klientů…pohlazení a pomazlení s pejskem a vlídné slovo udělalo své a tak jsme vždy při odchodu viděli šťastný a usměvavý obličej spokojeného klienta.

Poté co jsme navštívili pokoje klientů, jsme se obě „party“ :-) sešly ve společenské místnosti, kde pejskové předváděli co všechno umí např. Stella názorně v praxi předvedla jak dokáže podat klientům hůl a další pomůcky ze země a podá je do rukou.

V Domě Borová mají ve společenské místnosti i andulky a morče tak nechyběl ani seznamovací rituál s našimi pejsky :-) ale naši psí canisáčci jsou výborně vychovaní a tak jen vzorně nakukovali do klecí.

Po celou dobu vše probíhalo v příjemné a klidné atmosféře, klienti i my jsme byli velice spokojení :-).

Náš tým byla Gabča s Bártem, Soňa s Gerýskem a já s Aďkou.

Za doprovodu koordinátorky DCK a s průběžným (ale ne stálým) dohledem zdravotního personálu jsme společně nebo dle potřeby odděleně prošli několik pokojů s ležícími pacienty. Jeden pokoj byl neležící pacientkou, která si vysloveně přála návštěvu pejsků. Co bylo úžasné na celé této akci, stejně jako na předchozí návštěvě, je to, že téměř všichni navštívení klienti - pacienti, se během návštěvy krásně „otevřeli“, začali se usmívat, komunikovat, vzpomínat na svoje pejsky a někteří i aktivně spolupracovat. Ten poslední případ spolupráce je na fotce 8863, kdy paní vystrčila Gabče nožku s ponožkou z pod peřiny, ať tedy Bárt předvede to sundání ponožky a taky že předvedl J – ta paní byla úžasná.

Bárt donesl do pokojů pacientů spousty energie a pozitivního přístupu společně s Gabčou, každý klient „ošetřený“ dvojicí Bart a Gabča se stal usmívajícím se klientem.

Gerýsek při své premiéře v GaRCu přinesl jemný laskavý přístup menšího pejska s možností být s nimi malinko v posteli a blízko k nim (moc jsme nemohli, protože většina klientů mělo různá připojení různých vývodů a neměli jsme dostatečné informace k pacientům pro i jen zahřívací a zklidňovací polohování v posteli). Soňa s Gerýskem byla moc prima dvojka a musím říct, že Gerýskovo číslo „Gery popros“ a Gery udělá otočku na dvou o 360° nejen mě opravdu dostala J.

My se Stelou jsme se snažili o kontakt s klienty přes donášení předmětů do ruky, fyzický kontakt, hlazení pejska i přes různé zábrany postelí a ta zmíněná připojení, bylo to těžší, ale možné, protože Aďka je klidná a pozicovatelná pro dostupnost klientů a nevadí jí ani být v blízkosti zmíněných tělesných vývodů a všech pachů s tím souvisejících.

Pracovali jsme něco kolem hodinky, ale pak už začali pejskové být viditelně unavenější a zpomalenější. Bylo to opravdu moc příjemné, i když pro hafíky jako vždy náročné, protože tam „nechali“ spousty pozitivní energie a odnesli si „něco“, co jsme pak všichni zúčastnění „po práci“ s pejsky vyběhali a vyčistili.

V sobotu 22. 4. jsme navštívili tuchlovický Senior Home, domov se zvláštním režimem, kde jsou klienti převážně s Alzheimerovou chorobou a podobnými diagnózami

Sešli jsme se v sestavě: Já Bart, Maruška Beruška, Barča Cassie a Jaruška, která ulehla s anginou, nám půjčila Badyho.

S Maruškou dorazila i Anička, která nám byla po celou dobu asistentkou.

Sociální pracovnice nás uvedly do jídelny, kde na nás čekala spousta převážně babiček, ale bylo mezi nimi i pár dědečků, kteří dychtivě očekávali náš příchod. Po úvodním představení nás, pejsků a naší činnosti jsme se s pejsky rozptýlili mezi přítomné a pracovali individuálně podle možností pejsků. Staroušci hladili, mazlili, házeli míček, nechali si zout a podat boty , podat hůl, nebo kapesník a vůbec se krásně zapojili.

Očividně si přítomnost pejsků ,ale i nás užívali, radovali se jako malé děti.

Bohužel práce se starými a nemocnými pejsky dost vyčerpává, a tak jsme po necelé hodině ukázku ukončili. Ještě nás sociální pracovnice poprosily, jestli bychom nezašli ke klientům, kteří jsou imobilní, a tak jsme s Bartem a Beruškou navštívili ještě několik pokojů.

Všichni pejsci pracovali na maximum ,odměnou pro nás byly rozzářené oči staroušků a jejich upřímná poděkování.

Slíbili jsme, že naše návštěva není jistě poslední a že se brzy vrátíme.

GaB

Už několik let se pravidelně účastníme Folklorního festivalu v Tuchlovicích a stejně tomu bylo i letos.

Sešli jsme se v sobotu 6.5. ve 13:30 u Amfiteátru, kde nám pořadatel připravil stánek.
Letos se jsme byli v hojném počtu ,takže se nám pejsci za celé odpoledne pěkně prostřídali a měli možnost si chvilkami oddychnout.
Účastníci : Gabča s Bartem, Míša s Amálkou, Hanka a Lukáš s Emmou, Alisou a Barčou, Péťa s Kessie a Meggie, Míša s Iriskou, Rupríšci s Debbie, Aďou ,Stellou a Chikem. Taky dorazila Maruška, která byla po celou dobu velkou podporou, pomáhala všude, kde bylo potřeba.

Počasí akci přálo, a tak se od začátku trousili návštěvníci odpoledního programu v poměrně hojném počtu. No, nezastavili jsme se, po celou dobu měli pejsci i psovodi co dělat.
Pejskové se nechali hladit, česat, cvičit, nosili aporty, předváděli všechny triky a cviky, seč jim síly stačily.

Otázek ze strany návštěvníků bylo nepočítaně, pevně věřím, že jsme zvládli potěšit všechny, kteří přišli a že všichni odcházeli spokojeni. :-)

Děkujeme fotografce Romče za krásné fotografie.

GaB

Tak jsme se opět byly ukázat na 7. ZŠ, ale tentokrát v družině. Jelikož akce byla uspořádána na poslední chvíli a pro cca 120 dětí jsme nakonec byly venku na školním hřišti, kde jsme ukázaly co takový pejsek by měl poslouchat a došlo i na krátkou ukázku polohování. Děti si pejsky mohly pohladit a bezvadná panička Míša Vyhnanovská a její Iriska ukázaly jak se dokáží ulovit pamlsky z takového hlavolamu. Nikča a její Megie byly opět báječné ve své klidnosti a poslušnosti. No a moje maličkost a zatím "nedostudovaná" Amálka mile překvapila jak dokáže i před takovou spouští dětí krásně poslouchat a za odměnu jí byl létací talíř, který ji děti házely a ona poslušně nosila a vyžadovala opětovné házení.
Děkuji za foto paní družinářce, ale především Míše Vyhnanovské s Iris, Nikče Staré s Megie a mému mláděti Amálce :-)
Míša

V pátek odpoledne 12. května jsme ve složení tří canisterapeutických týmů (Maruška s Beruškou a Rupríšci (Petr RuprichMonika Ruprichová) s Aďkou a Deborkou) vyrazili do Prahy do Troje, kde jsme slíbili předvést canisterapii v Dětském centru Gabriel pro miniškoličku. Věděli jsme, po předchozích konzultacích s vedoucí centra paní Natálií Jerie Královou, že nás budou čekat dětičky od jednoho roku do 4 let. A že jich bylo požehnaně :-)…. . 
Děti už na nás čekaly venku na zahradě i s rodiči. Bylo to úžasné setkání pejsků, batolat, pobíhajících dvou a tříletých dětiček a jejich rodičů. Rozdělili jsme se na tři pracovní skupiny a dětičky postupně obešly s rodiči všechny naše pejsky. Byla to moc pěkná práce, dětičky byly úžasné, Beruška, Aďka, Deborka „otevíraly“ dětičky a děcka byla nadšená a postupně jsme z předvádění canisterapie začali přirozeně s dětmi pracovat, děti byly brzo se všemi holkami „jedna ruka“ :-) . Musíme přiznat, že všechny psí holky také dostaly od dětiček s rodiči spousty laskomin a hraček a cítily se v centru jako doma. Bylo to odpoledne plné krásné energie dětí, pejsků a konzultací o canisterapii pro rodiče přítomných dětí.

Jestli v příštích týdnech najdeme společný čas a vhodný termín, s velikým potěšením do Dětského centra Gabriel zase přijedeme.

V neděli 21.5. jsme byli s pejsky pozváni na Buštěhradský jarmark.

Sešli jsme se v půl druhé u buštěhradského rybníka ve složení: 
Míša V. Iris, Gábina Bart, Míša K. Stella, Péťa Kessie, Hanka a Lukáš s Emmou, Alisou a Barčou

Bylo krásně, dorazilo spousta návštěvníků, hlavně s dětmi.

Pořadatel nám nabídl moderovaný vstup na pódiu v rámci programu, čehož jsme rádi využili v rámci šíření povědomí o naší činnosti.

Krátce jsme představili jednotlivé pejsky a nastínili, co to vlastně je Canisterapie. Potom Iriska perfektně předvedla podávání předmětů, např. klíčů a propisky, načež jsme vyzvali děti z publika, kdo si chce vyzkoušet “poležet s pejsky“

Chlapečkovi, který se přihlásil jako první se polohování moc líbilo :-)

Potom jsme poděkovali za pozornost (diváků bylo požehnaně) a pozvali případné zájemce, aby za námi přišli na naše stanoviště, pejsky, pohladit, pomazlit, pocvičit, nebo pokud by měli případné dotazy k naší činnosti.

Přišlo jich nepočítaně, skoro jsme nestihli odpovídat a pejskové taky měli plné tlapky práce.

Úspěch měly hlavolamy, ale i polohování, nebo sundávání rukavice či kolíčků.

Jako vždy a všude nám byly odměnou rozzářené oči dětí a spokojení rodiče, kteří mnohdy byli překvapeni, jak dlouho děti udržely pozornost a jak velký zájem o pejsky projevily.

Opět jsme se přesvědčili, že děláme něco, co má smysl.

Zástupci Canisterapie Kladno, v rámci spolupráce s jedním naším partnerem, znovu po roce navštívili Speciální školu v Neratově http://www.zakladniskolaspecialnineratov.cz/ , kde dva dny ve spolupráci s kolegy z partnerské organizace, zajišťovali program pro děti, jehož součástí byla také canisterapie. Celá dvoudenní akce byla koncipována jako pomoc škole s úpravami venkovních prostor pro děti a zároveň po dobu přítomnosti dětí ve škole, část týmu zajišťovala aktivity, mezi kterými byla canisterapeutická činnost našich členů s jejich čtyřmi pejsky. Práce s dětmi byla úžasná, celkem bylo 16 dětí, pro které jsme, kromě standardních canisterapeutických aktivit, uspořádali také malou olympiádičku s disciplínami, kde děti ukázaly, co s pejskem už „umí“, jako bylo provádění pejska slalomem, prolézání tunelem, podávání předmětů apod. A náš společný čas byl stále provázen kontaktem s pejsky, který je pro tyto děti nesmírně důležitý a pomáhá „otevřít“ dítě pro další aktivity a činnosti. Také jsme společně s dětmi „vyrobili“ trička s obtisky tlapiček pejsků a dětí. Barevní jsme byli všichni až za ušima :-D .

Druhý den jsme vyrazili na krátký pěší „výlet“ do chráněných dílen. Tam i zpět děti vedly samostatně pejsky (no někdy to bylo i obráceně J).

Oba dva dny v Neratově byly prostě úžasné plné radosti ze vzájemné práce a pomoci - jak s dětmi, tak s našimi kolegy, s báječnými lidičkami ze Speciální školy v Bartošovicích a v Neratově samotném, kde to prostě sálá krásnou energií zvanou „člověčenství“.

Minulý týden jsme měli příležitost jet se 4 pejsky z Canisterapie Kladno navštívit děti z Motolské nemocnice na jejich ozdravném pobytu v kempu v Chrustenicích.

Společně s dětmi jsme prošli téměř všemi oblastmi aktivit canisterapie, děti byly úžasné, pracovaly s pejsky, aniž si to uvědomily, od samostatného vedení psa, před kontaktní aktivity, interaktivní hry, až po polohování s vybranými dětmi. Pro pejsky to byla téměř 3 hodinová činnost s malou půlhodinovou přestávkou, kdy i „zatvrzelí dětští pejskaři“ si museli jít hrát po dobu odpočinku s kostičkamii.

Posledních 20 minut naši psí terapeuti pomáhaly dětem hledat jejich poklad v lese, což byla pro psí holky velká výzva hledat sádrová vejce pro děti v okolí potoka a samy nesmět do potoka ani šlápnout, protože „pracovaly“ s dětmi. Zvládly to úžasně bez ztráty „retrívří kytičky“ a cestou jsme je zaslouženě nechaly vyplavat v rybníku.

V sobotu jsme v rámci spolupráce s naším významným partnerem měli možnost, stejně jako v loňském roce, předvést canisterapeutické aktivity v rámci akce „Family day“, tedy dne pro zaměstnance s dětmi.

Počasí vyšlo moc pěkné, dokonce až příliš, protože teploty byly opravdu vysoké a našim pejskům se v tom vedru nepracovalo úplně lehce. Pejsky jsme v pravidelných intervalech střídali, také jsme je občerstvovali stříkající vodou na stanovišti kolegů hasičů a nakonec jsme dostali povolení pejsky pustit i do jezírka v parku, kde se akce konala.

Děti si pejsků užily do syta, někteří s pejsky proběhly agility minidráhu, kterou jsme postavili, někteří se učily s pejsky „komunikovat“, nebát se jich, hrát s nimi různé hry.

Akce byla moc prima, děkujeme našemu partnerovi za možnost být s tolika dětmi a jejich rodiči v kontaktu, myslím, že radost dětí i dospělých je z fotek patrná :-)

Den dětí ŘLP ČR, s. p. se konal 2. června 2017. Páteční odpoledne provázelo slunečné a teplé počasí, takže jsme mohli pro děti zaměstnanců připravit aktivní program s našimi psími kamarády. Po nachystání našeho stanu s různými materiály a rozložení agilit jsme byli připraveni na  malé i velké klienty.

Děti si mohly pejsky pomazlit a hladit, odměňovat za povel, půjčit si je a proběhnout s nimi sportovní dráhu agilit … a na dalších stanovištích si pejsky mohly zkusit vyčesat, ale také si s pejskem malovat a otisknout tlapku na papír se svým otiskem ruky.

Odpoledne bylo pro pejsky vyčerpávající díky slunečnému počasí, ale zvládli jsme to všichni na jedničku.

Děkujeme vedení ŘLP ČR, s. p., všem zúčastněným jak dětem, tak i doporovodu… a také díky všem teamům z našeho spolku (Gábina, Míša K., Míša V., Maruška + Anička, Petra V., Nikča, Hanka L., Hanka + psí doprovody).

 

Děkujeme a někdy v budou zase na viděnou ahoooj.

 

Hanka Procházková (Trachtová) + Emma

V sobotu a v neděli 2. a 3. září jsme byli pozváni tradičně na Dny města Kladna.

Tato akce je velice časově i fyzicky náročná pro nás i pro pejsky, na této akci bývá poměrně živo a tak se snažíme pejsky prostřídat tak, abychom je nevyčerpali.

Proto jsme se na oba dva dny rozdělili do skupin a průběžně se střídali. V průběhu akce padlo spousta dotazů od dychtivých dětiček, zvídavých maminek i tatínků, nadšených babiček a nevěřících dědečků. A naši čtyřnozí přátelé makali, doslova se rozdali. Podávali věci, nosili aport, nechali se česat, hladit, drbat, cvičili s dětmi i dospělými, no zkrátka pracovali na sto procent.

Všichni pejskové byli naprosto perfektní, zvlášť musíme vyzdvihnout premiéru Aidy, Cassie a Teddyho, nejmladších členů, všichni byli výborní a chovali se vzorně, doslova jako profíci.

Velký dík všem účastníkům včetně těch, co přišli bez pejsků, protože jejich pejskům nedělá dobře hlučné prostředí, což musíme respektovat.


Bylo to náročné, ale zvládli jsme to, jsme prima parta 😊

Na akci se podíleli: Hanka s Emou, Luky s Alisou / Hanka s Barčou / Péťa s Kesie a Jarka s Aidou / Babča s Bartem / Barča s Cassie / Rupríšci se Stelou, Aďou, Deborkou a Chickem / Míša K. se Stelou a Amálkou / Hanka s Tomáškem a benjamínkem Teddym. 
Pomocníci: Maruška s Aničkou
Moderátor a fotograf: Míša V.

V sobotu 17. 9. 2017 jsme s pejsky zavítali do domova seniorů ve Švermově.

V první části jsme měli krátkou ukázku s mobilními klienty, kteří se nám shromáždili ve společenské místnosti.

Nejprve jsme každý představili sebe i pejska a předvedli, co umí (podávání předmětů, oblečení, bot…cviky z poslušnosti a i nějaké speciální cviky). 
Potom jsme podle možností zúčastněným umožnili, aby si podle možností vyzkoušeli, jestli je taky pejskové budou poslouchat.

Bylo jich hodně a naši pejskové se moc snažili, aby se dostalo na všechny. 😊
Babičky i dědečkové byli nadšení, bylo vidět, jak pookřáli, jak se nabili pozitivní energií.
Poté jsme navštívili některé pokoje klientů, kteří neměli možnost se dostavit na skupinovou akci.
Na pokojích nebylo tolik prostoru a taky jsme pracovali podle možností imobilních klientů.
Někde si pejskové i poleželi v posteli.

Odjížděli jsme s pocitem dobře odvedené práce a příslibem, že v rámci možností bude naše spolupráce se zařízením pokračovat.

Na akci se sešli:
Monča s Aďkou a Stelou
Petr s Debie a Chikem 
Jarka s Aidou
Gabča s Bartem

GaB